یکشنبه, 06 دی 1394 ساعت 16:11

دوره آموزشی «آشنایی حرفه ای با ابزار کاربردی اندنوت»

دوره آموزشی «آشنایی حرفه ای با ابزار کاربردی اندنوت»

موسسه آموزشی آرموک (آرشیو، موزه، کتابخانه) دوره آموزشی «آشنایی حرفه ای با ابزار کاربردی اندنوت» را با تدریس دکتر مرتضی همت، به صورت مجازی برگزار می کند.

 

یکی از ابزارها در جهت نیل به این هدف، نرم‌افزار EndNote است که توسط شرکت Thomson Reutersتولید شده و در دسترس جامعه علمی قرار گرفته است. استفاده از این نرم‌افزار موجب می‌شود پژوهشگر، بتواند منابع اطلاعاتی خود را به درستی مدیریت کند و هنگام استفاده از آن‌ها در نوشته خود، به شکل صحیح و دلخواه استناد کند. همچنین ابزارهایی شامل جستجوی منابع اطلاعاتی و ارتباط با نسخه تحت وب خود، و همچنین دریافت متن کامل مقالات دارد که مستقیماً از طریق رابط کاربر آن در دسترس کاربر قرار دارد.

 

پژوهشگران برای سهولت در انجام فعالیت‌های پژوهشی خود، نیازمند مدیریت صحیح منابع علمی هستند، که از این طریق بتوانند از نظر وقت، دقت، و هزینه تا حد امکان صرفه‌جویی کنند. 

 

یکی از ابزارها در جهت نیل به این هدف، نرم‌افزار EndNote است که توسط شرکت Thomson Reuters تولید شده و در دسترس جامعه علمی قرار گرفته است. استفاده از این نرم‌افزار موجب می‌شود پژوهشگر، بتواند منابع اطلاعاتی خود را به درستی مدیریت کند و هنگام استفاده از آن‌ها در نوشته خود، به شکل صحیح و دلخواه استناد کند. همچنین ابزارهایی شامل جستجوی منابع اطلاعاتی و ارتباط با نسخه تحت وب خود، و همچنین دریافت متن کامل مقالات دارد که مستقیماً از طریق رابط کاربر آن در دسترس کاربر قرار دارد.

با توجه به اهمیت نرم‌افزار EndNote و لزوم استفاده از آن، بهتر است در محیط‌های پژوهشی کشورمان، اهمیت و چگونگی استفاده از آن به پژوهشگران انتقال داده‌شود تا در نهایت موجبات تولید علمی بیشتر، با سرعت و کیفیت بالاتر، را فراهم آورد. از این رو چارچوبی برای آموزش این نرم‌افزار فراهم شده است که به آن حوزه پژوهشی ارائه می‌شود تا در صورت نیاز به دانش‌پژوهان آن حوزه انتقال داده شود.

کتابداران برای تقویت فعالیت‌های کتابخانه در پشتیبانی از پژوهش می‌توانند با شرکت در کارگاه آموزش EndNote و فراگیری آن، خود اقدام به برگزاری کارگاه در محیط کتابخانه کنند تا بدین طریق جایگاه خود را به عنوان یاری‌دهنده پژوهشگران استحکام بخشند.

 

مباحثی که در کارگاه ارائه می‌شود شامل:

 

بحث مقدماتی

- آشنایی کلی با نرم‌افزار و آموزش عملی نصب آن

- معرفی بخش‌های مختلف نرم‌افزار

 

آموزش تکمیلی:

- ساختن یک کتابخانه از آغاز

- انواع روش‌های واردکردن منابع به کتابخانه: شامل روش دستی، روش جستجوی پیوسته و همزمان، روش وارد کردن فایل منابع در نرم‌افزار

- مدیریت منابع در نرم‌افزار با استفاده از ساختن گروه‌ها و طبقه‌بندی آن‌ها

- ارتباط بین نرم‌افزارهای EndNote و Word

- ارتباط بین نرم‌افزارهای EndNote و PowerPoint

- چگونگی استناد دادن به منابع در Wordو PowerPointبا استفاده از ابزارهای EndNote

- چگونگی دریافت الگوی مجلات (Template) و آغاز نوشتن در آن

- چگونگی شیوه‌های استناددهی با استفاده از سبک‌های مختلف (Styles)

- انواع ارتباط بین نرم‌افزارهای EndNote و Word

- تنظیمات پیشرفته نرم‌افزار EndNote و Word

- ویرایش یا حذف منابع در Word

- چگونگی تغییر دلخواه جزئیات شیوه‌های استناددهی

- ارتباط بین پایگاه‌های اطلاعاتی و نرم‌افزار EndNote

- ارتباط بین نرم‌افزار EndNote با نسخه تحت وب آن یعنی EndNoteWeb

 

به شرکت کنندگان گواهی شرکت در دوره، از سوی موسسه آموزشی آرموک و مرکز رشد دانشگاه شهید بهشتی ارائه خواهد شد.

 

زمان برگزاری:  11 بهمن الی 11 اسفند 1394

زمان آزمون: 15 اسفند 1394

مدرس: دکتر مرتضی همت

نوع دوره: آنلاین و مجازی

هزینه ثبت نام: 80 هزار تومان