شنبه, 05 دی 1394 ساعت 19:07

دوره آموزشی «آشنایی با نرم افزارها و استانداردهای آرشیوی»

دوره آموزشی «آشنایی با نرم افزارها و استانداردهای آرشیوی»

موسسه آموزشی آرموک (آرشیو، موزه، کتابخانه) دوره آموزشی «آشنایی با نرم افزارها و استانداردهای آرشیوی» را با تدریس دکتر امیررضا اصنافی به صورت مجازی برگزار می کند.

 

بهره گیری از نظام­های مدیریت اطلاعات به منظور مدیریت بهینه اطلاعات امری ضروری در کتابخانه­ ها است. دقت، سرعت و سهولت مقوله­ هایی هستند که در انجام فعالیت­های روزمره کتابخانه باید مورد توجه قرار گیرند. استفاده از نرم افزارهای مناسب و جامع کتابخانه ای این فعالیت­ها را بهینه می­سازد. نرم­ افزارهای مخصوص مدیریت اطلاعات و به ویژه نرم­افزارهای قابل استفاده در کتابخانه ­ها به تدریج رو به گسترش نهاده ­اند و قابلیت­ های مختلفی را برای استفاده در اختیار کاربران گذاشته اند. انواع استانداردها براي ذخيره، پردازش، مبادله و ميانكنش ‏پذيري، جستجو، نمايش جهت مدیریت اطلاعات در نرم افزارهای کتابخانه ای پدید آمده است. در طراحی نرم­ افزارهای ویژه مدیریت منابع اطلاعاتی در کتابخانه ­ها از پايگاه‏هاي رابطه ‏اي و فايل ‏هاي جانبي، و نیز مدل هاي موجوديت-رابطه و نيز شئي­ گرا در طراحي آنها استفاده شده است. امكان جستجوي همزمان اطلاعات در پايگاه‏هاي مختلف در مكان‏هاي مختلف، دسترسي به انواع شكل‏هاي منابع اطلاعاتي (چاپي، ديداري-شنيداري، الكترونيكي، چند رسانه‏ اي، وبي) در يك جستجوي واحد از توانایی های جدید در نرم افزارهای مدیریت منابع اطلاعاتی است. لیکن، نکته­ ای حائز اهمیت در این میان مطرح می­شود و آن عدم توجه کافی به مواد آرشیوی در این نرم افزارهاست.

 

برخی از کتابداران و متخصصان نرم افزار، تصور می­کنند که می­توان اطلاعات مربوط به منابع آرشیوی را به نرم افزارکتابخانه ای نیز وارد نمود، در حالیکه یک مجموعه­ از مواد آرشیوی نقشه ­ها، اسناد، نسخ خطی، عکس و غیره را نیز شامل می­شود. امروزه آرشيو در سراسر جهان حوزه شناخته شده­اي است كه استفاده و بهره ­برداري از آن بخشي از زندگي فرهنگي هر اجتماعي را تشكيل مي­دهد. در حقيقت آرشيو نقش واسطه اطلاعاتي مهمي را داراست و رجوع به آن براي بازيابي حقايق جاري در گذشته و حال و همچنين يافتن ديدگاهي روشن از آينده، جزو ضروريات مسلم تلقي مي گردد. نظربه اینکه، آرشیوها سرمایه اصلی جامعه و نمود تاریخ شفاهی، زنده، مستند و همین طور جزئی از حافظه ملی هر کشور هستند و بدون وجود چنین مراکزی بخشی از اطلاعات مورد نیاز پژوهشگران پنهان می­ماند، اهمیت وجود نرم افزارهای آرشیوی، آشکار می­شود.

 

در این دوره، افراد با کلیات آرشیو، استانداردها و نرم افزارهای آرشیوی آشنا خواهند شد.

 

به شرکت کنندگان گواهی شرکت در دوره، از سوی موسسه آموزشی آرموک و مرکز رشد دانشگاه شهید بهشتی ارائه خواهد شد.

 

زمان برگزاری:  14 بهمن الی 14 اسفند 1394

زمان آزمون: 18 اسفند 1394

مدرس: دکتر امیررضا اصنافی

نوع دوره: آنلاین و مجازی

هزینه ثبت نام: 80 هزار تومان