جمعه, 04 دی 1394 ساعت 19:00

دوره آموزشی «یادگیری مادام العمر و آموزش ضمن خدمت کتابداران با موک»

دوره آموزشی «یادگیری مادام العمر و آموزش ضمن خدمت کتابداران با موک»

موسسه آموزشی آرموک (آرشیو، موزه، کتابخانه) دوره آموزشی «یادگیری مادام العمر و آموزش ضمن خدمت کتابداران با موک» را با تدریس دکتر مریم صراف زاده به صورت مجازی برگزار می کند.

 

موک (MOOC: Massive Open Online Course) که در فارسی به آموزش آنلاین فراگیر برای همه ترجمه شده است به دوره های آموزشی آنلاینی گفته میشود که همه میتوانند از طریق اینترنت به آنها دسترسی داشته باشند. موک ها به همان کیفیت دوره های آموزش آنلاین و مجازی دانشگاه ها هستند . برای هر درسی بخشهای مختلفی وجود دارد. شرح درس و فصل های مختلف آن، منابع درسی، فروم برای مباحثه، ویدئوی استاد که درس می دهد و فرمت متنی درس در کنار آن و... همه و همه بستر مناسبی برای یک یادگیری عمیق و آسان ایجاد نموده اند.

 موکها رایگان هستند. ثبت نام در موکها هیچ محدودیت سنی، نژادی، جنسیتی و هیچ پیش نیازی ندارد.  جنبش موک که از آن به عنوان انقلابی در آموزش آنلاین یاد شده است از آمریکای شمالی شروع شد اما اکنون به استرالیا و بریتانیا و برخی نقاط دیگر دنیا نیز سرایت کرده است. بهترین دانشگاه های دنیا مثل ام.آی.تی، هاروارد، استنفورد، پرینستون، برکلی کالیفرنیا و تگزاس درس های خود را در قالب موک ارائه داده اند. موک به افراد امکان می دهد از محضر اساتید بهترین دانشگاه های دنیا به رایگان بهره ببرند. موک تحقق رویای یونسکو در آموزش برای همه در همه جا و بدون هیچ تبعیض نژادی و دینی و جنسیتی است. دوره های آموزشی موک بسیار متنوع هستند. از ستاره شناسی گرفته تا زیست شناسی و بهداشت و تندرستی و .... دروسی از رشته کتابداری را هم در موکها می توان یافت. هر سه سازمان عمده که دوره های موک را ارائه می دهند یعنی کورسرا، اوداکس و اودسیتی در سال 2012 تأسیس شده اند.

این کارگاه مروری دارد بر معرفی موک و تاریخچه آن؛ نقشی که کتابخانه ها و کتابداران می توانند در آن ایفا نمایند؛ فرصت های موک برای آموزش کتابداری،  خودآموزی و یادگیری مادام العمر کتابداران و چالش های ایجاد و استفاده از موک ها. سپس بطور عملی شیوه ثبت نام و بهره گیری از موک ها آموزش داده خواهد شد و دروس کتابداری  ارائه شده در قالب موک و سایر دوره های آموزشی موک که می توانند برای کتابداران مفید واقع شوند معرفی خواهند شد.

 

به شرکت کنندگان گواهی شرکت در دوره، از سوی موسسه آموزشی آرموک و مرکز رشد دانشگاه شهید بهشتی ارائه خواهد شد.

 

زمان برگزاری: 6 بهمن الی 6 اسفند 1394

زمان آزمون: 11 اسفند 1394

مدرس: دکتر مریم صراف‌زاده

نوع دوره: آنلاین و مجازی

هزینه ثبت نام: 80 هزار تومان