دوشنبه, 17 دی 1397 ساعت 10:16

نگاهی به دگر سنجه ها و کاربردی کردن آنها در کتابخانه

نگاهی به دگر سنجه ها و کاربردی کردن آنها در کتابخانه
موسسه آموزشی آرموک( آرشیو، موزه، کتابخانه) دوره آموزشی «نگاهی به دگر سنجه ها و کاربردی کردن آنها در کتابخانه » را با تدریس فیروزه دوخانی  به صورت مجازی برگزار می کند.


دگرسنجه‌ها (به انگلیسی: Altmetrics) که از ترکیب دو واژهٔ دیگر به صورت (altmetrics = alternative +     metrice) ایجاد شده‌است و منظور از آن سنجش از طریق سنجه‌های جایگزین و غیر متداول می‌باشد. در حال حاضر برخی از ناشران مجلات مؤسسات علمی با ایجاد وب‌گاه‌هایی به جمع‌آوری این نوع سنجه‌ها جهت ارزیابی مقالات، بخصوص مقالات جدید که استنادهای دریافتی آن‌ها مشخص‌کننده وضعیت علمی آن‌ها نیست می‌پردازند.

اتکا علم سنجی فقط به شاخص‌های مبتنی بر تعداد استنادی‌های دریافتی باعث بروز برخی معایب معضلات و کمبودها گردید از این رو متخصصین علم اطلاعات بر آن شدند تا با خلق سنجه‌های جدید برای حل این مشکلات راه‌کارهای مناسبی یابند. اصطلاح دگر سنجه‌ها در سال ۲۰۱۰ به عنوان یک سطح از سنجه‌های مقالات پیشنهاد شد از اواخر سال ۲۰۱۱ مبحث کاربرد دگرسنجه‌ها شکل جدی‌تری به خود گرفت. اگر چه این سنجه‌ها برای سنجش مقالات ارائه شده‌است ولی می‌توان از آن‌ها در سنجش افراد، کتاب‌ها، مجموعه داده‌ها، سخنرانی‌ها، فیلم‌ها، صفحات وب و غیره استفاده کرد. دگر سنجه‌ها فقط استنادها را در نظر نمی‌گیرند بلکه جنبه‌های دیگر اثرگذاری اثر را مانند بارگیری‌ها، مشاهده مقاله، ذکر در رسانه‌های اجتماعی ورسانه‌های خبری و… را نیز در سنجش دخیل می‌کند.

 

 

به شرکت کنندگان گواهی شرکت در دوره، از سوی موسسه آموزشی آرموک و انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران ارائه خواهد شد.

زمان برگزاری:  آذر تا اسفند ۹7

زمان آزمون: آذر تا اسفند 97

مدرس: فیروزه دوخانی

نوع دوره: مجازی

برگزار کننده: انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران

هزینه:30 هزار تومان

جهت ثبت نام کلیک کنید.