شنبه, 15 دی 1397 ساعت 16:11

هنر و فن قصه گویی

هنر و فن  قصه گویی

موسسه آموزشی آرموک (آرشیو، موزه، کتابخانه)  با همکاری انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران- شاخه فارس دوره آموزشی «هنر و فن قصه گویی» را با تدریس دکتر حسین مسنن فارسی به صورت مجازی برگزار می کند.

 

قصه گویی کهن ترین شکل ادبیات است و آئین و سنتی است که از قدیم به ما هدیه شده است . ما با زنده نگه داشتن آن ، فرهنگ و داستان های یک مرز و بوم را نگاه داشته ایم . از زمانیکه انسان های نخستین در کنار آتش گرد یکدیگر می نشستند قصه گویی وجود داشته است و توسط پیران راه و رسم زندگی و مقابله کردن با سختی ها به شکل قصه و افسانه برای کوچک و بزرگ روایت می شده است . مادربزرگ ها و پدربزرگ های ما قصه گویان ماهری بودند و افسانه های قومی و ملی را برایمان نقل می کردند . امروزه نیز قصه گویی رواج دارد اما شکل آن کمی تغییر کرده است .

قصه گویی دارای چهار ارزش مهم است:

قصه گویی از روی میل و علاقه، تصویرهای ذهنی و تجسم فکری را جهت می دهد و به تخیل قصه گو و شنونده دامن می زند. قصه گویی کمک می کند کودکان سنت ادبیات شفاهی را درک کنند و گذشته را بفهمند.  قصه گویی به بزرگسالان فرصت می دهد پای کودکان را به میدان تجربه های ادبی بکشانند بی آن که پایبند به کتاب باشند.  قصه گو ها با استفاده از کنش ها و حرکت اندام ها، کودکان را در داستان درگیر می کنند. هنگامی که بزرگسالان قصه می گویند کودکان قصه را کار با ارزشی به شمار می آورند و برانگیخته می شوند که خود نیز قصه بگویند. 

 

به شرکت کنندگان گواهی شرکت در دوره، از سوی موسسه آموزشی آرموک و انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران  ارائه خواهد شد.

زمان برگزاری:  آبان تا اسفند ۹7

زمان آزمون: آبان تا اسفند 97

مدرس: دکتر حسین مسنن فارسی

نوع دوره: مجازی

برگزار کننده: انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران شاخه فارس

شرکت در این دوره رایگان می باشد.

جهت ثبت نام کلیک کنید.