دوشنبه,19 آذر 1397
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

  تماس بگیرید: 66860387 - 021 | 09122162541

جذب کتابداران در کتابخانه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

جذب کتابداران در کتابخانه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مطلب ویژه

مدیر امور کتابخانه ها و ترویج فرهنگ کتابخوانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ضمن تشریح وضعیت، اهداف و برنامه های این مرکز، از استخدام کتابداران در سال جدید خبر داد.

آرموک مگ - ایمان کرد، مدیر امور کتابخانه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، در زمینه کمبود نیروی انسانی کتابخانه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: تعداد کتابداران ما ۵۸۹ نفر است و بیش از ۹۰ درصد آنان تحصیلات عالی در رشته کتابداری دارند و در این حوزه دارای سابقه‌ای مناسب و لازم هستند. با توجه به کمبود نیروی انسانی به دستور شهردار در سال جدید نیروی انسانی خود را تامین خواهیم کرد.

نظر شما در مورد وضعیت استخدام کتابداران در کشور چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت درج کنید.
این مورد را ارزیابی کنید

نظرها(2)

 • کتابدار بیکار
  ارسال شده توسط کتابدار بیکار
  وضعیت استخدامی این رشته افتضاحه
  آدم بعد چند سال از وقتی که برا این رشته گذاشته پشیمون میشه
  وقتی بازار کار نداره نباید وزارت علوم هر سال برا این رشته ظرفیت ها رو ببره بالا
 • احمد کریم خانی
  ارسال شده توسط احمد کریم خانی
  باسلام و احترام

  من فکر می‌کنم وضعیت استخدام و جذب کتابداران نسبت به سالهای قبل بسیار غمگین انگیزه شده است. به دلیل اینکه استخدام در دانشگاه‌ها، کتابخانه‌های عمومی، پژوهشگاه‌ها و شهرداری و دیگر اداره‌های دولتی کمتر شده است و این موضوع نیز به دلیل سیاست‌های که در دستور کار بوده و یا به اهمیت ندادن این رشته از دیدگاه تصمیم گیرنندگان می باشد. در نتیجه عدم استخدامی این رشته در کشور، به سیل عظیم بیکاران رشته کتابداری افزوده‌است . نکته دیگر اینکه فارغ‌التحصیل رشته کتابداری بیشتر برای کار کتابخانه و اطلاع رسانی تربیت‌یافته‌اند از این نظر نبایستی توقع داشت که به شغل‌های غیر مرتبط به این رشته بپردازند هرچند که بسیاری از فارغ‌التحصیل این رشته بیکار هستند و یا به فعالیت دیگر مشغول هستند که این سبب آزرده‌خاطر آن‌ها شده است. با توجه به اینکه انجمن‌ها، سندیکاهای و نهادهای دانشگاه‌های و ... نتوانستند به قانع کردن مسئولین برای قبول و پذیرش فارغ‌التحصیلان این رشته جدیت به خرج دهند حتی یکی از مهم‌ترین پست‌های این رشته یعنی کتابدار آموزشگاهی ( منظور کتابدار مدارس) نیز از دست‌ رفته است . این خیلی اسف‌بار است ؛ کشوری که مدعی فرهنگ و دانش است . پست کتابدار آموزشگاهی را از چارت استخدامی آموزش‌وپرورش کنار زده است. با یک استدلال ساده می‌توان به فهم موضوع "کتابدار آموزشگاهی" نائل شد بخشی از کار کتابدار اطلاع‌رسانی و انتقال دانش به تمام اقشار جامعه است. دانش آموزان نیز از این امر مستثنا نیستند، قشری که نیاز به دانش و اطلاعات دارد تا به آگاهی و خود اندیشی برسد؛ بنابراین نیاز به این پست در مدارس می باشد . توجه به این پست در آموزش‌وپرورش موجب خواهد شد تا دانش آموزان از مفهوم دانش ، اطلاعات و پژوهش بهتر و زیباتر بهره‌مند شوند. سخن پایانی خود را اینگونه تمام می کنم که استخدام کتابداران در کشور به دلایل متعدد صورت نمی گیرد و این موضوع در آینده تأثیر منفی بر روی این رشته خواهد داشت بدین معنا که دانش آموزان از انتخاب این رشته در دانشگاه صرف‌نظر خواهند نمود و این امر یقینا به دلیل نبود کار در این رشته تحصیلی خواهد بود. اندیشمندان و نظریه دارن این رشته بایستی با مسئولین گفتگو نمایند و به فکر چاره‌ی باشند تا از این بحران ایجادشده خارج شویم.

  احمد کریم‌خانی فارغ‌التحصیل رشته علم اطلاعات

نظر دادن